Raport diagnostyczny drukarki - dlaczego warto?
Drukarki atramentowe i drukarki laserowe to urządzenia znajdujące się w coraz większej ilości domów oraz biur. Może zdarzyć się sytuacja, że nagle będziemy otrzymywać gorszej jakości wydruki (niewyraźny tekst, dziwne paski po bokach kartki, plamy tuszu, itp.). Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji wcale nie trzeba od razu korzystać z pomocy serwisu, a można spróbować rozwiązać problem samodzielnie. Każda drukarka jest bowiem wyposażona w specjalną funkcję umożliwiającą przeprowadzenie raportu diagnostycznego drukarki. Na czym ona polega i jak wykonać taki raport?
Jak przebiega raport diagnostyczny drukarki?
Raport diagnostyczny drukarki - jak go przeprowadzić? Najprostsza możliwa odpowiedź jest też najbardziej skuteczna w praktyce. Otwórz instrukcję i sprawdź, jakie kroki kolejno zaleca wykonać producent. Rzecz ta może się mieć bowiem inaczej nie tylko w przypadku różnych producentów, ale nawet samych modeli drukarek. Najbezpieczniej zatem po prostu podążać za instrukcją. Z wykonaniem raportu diagnostycznego poradzi sobie każdy - nawet osoba nieposiadająca specjalistycznej wiedzy. W przypadku nowszych drukarek HP wystarczy jedynie włączyć urządzenie, poprawnie umieścić papier w podajniku, znaleźć ikonkę strzałki w prawo na panelu sterowania i następnie wybrać pozycję "Raporty". Ta będzie wymagała uszczegółowienia, czyli przejścia do pozycji "Raport jakości druku". W tym momencie dany sprzęt wykona raport diagnostyczny w formie wydruków testowych.
Samodzielna analiza raportu diagnostycznego
Wykonane wydruki testowe wymagają od użytkownika drukarki samodzielnego dokonania ich analizy. O ile pierwsza część wydaje się w miarę jasna, czyli zapoznanie się z wydrukowanymi informacjami na temat sprzętu i sprawdzenie ich poprawności, o tyle następne etapy mogą przysporzyć nieco więcej trudności. Nie musisz się jednak obawiać, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, ponieważ jest ono w rzeczywistości bardzo łatwe. Wydruk z liniami prostymi ułożonymi względem siebie nawzajem prostopadle oceń pod kątem takim, czy naprawdę tak one wyglądają. Z kolei wydruk prezentujący kolorowe pasy przedzielone białymi liniami przenalizuj w odniesieniu do intensywności barw i widoczności kresek w kolorze białym. Ostatni wydruk testowy powinien natomiast składać się z wyłącznie kolorowych kolumn - bez części białych bądź przyciemnianych. Jeśli zauważyłeś jakieś niezgodności w pierwszym lub trzecim wydruku testowym, musisz jedynie wyrównać głowicę drukująca. Defekty widoczne w drugim wydruku testowym sugerują obowiązek wyczyszczenia głowicy.
Jeśli natomiast przeprowadzony raport diagnostyczny nie wskazuje na żadne problemy z drukarką, a ona wciąż wykonuje niskiej jakości wydruki, możesz skorzystać z porady lub kompleksowych usług serwisu drukarek Rzeszów. Niestety nie z każdą usterką da się poradzić samemu, lecz w pierwszej kolejności zalecane jest wykonanie raportu według dołączonej do zestawu instrukcji.